U filatelističku literaturu ubrajamo:
Kataloge poštanskih marka
Filatelističke leksikone
Filatelističke časopise
Filatelističke biltene
Filatelističke priručnike
Katalozi poštanskih marka su neophodna literatura svakog pravog filateliste. Oni služe za provjeru, razvrstavanje procjenu vrijednosti poštanskih maraka i istraživanje u filateliji.
Većina država tiska kataloge poštanskih maraka svoje zemlje, no za filateliste su najbitniji katalozi poštanskih maraka koji registriraju poštanske marke čitavog svijeta : Michel (Njemačka), Zumstein (Švicarska) Scoot (SAD) . Sviki od navedenih kataloga ima svoj način katalogiziranja poštanskih maraka.
Za područje Europe je ipak najzastupljeniji i općeprihvaćen Michel katalog.
Postoje i katalozi koji registriraju samo OUN odnosno CEPT izdanja – poštanske marke zemalja članica Europskog poštanskog saveza, a tiskaju se jednom godišnje i uobičajeno imaju zajednički motiv.
Hrvatska je pošta 1993. godine po prvi put tiskala svoj katalog poštanskih maraka u boji, koji pored redovnih izdanja registrira i specijalitete i pogreške na poštanskim markama Republike Hrvatske.
Svi katalozi poštanskih maraka imaju sličnu sistematizaciju ; od godine izdanja, reprodukcije i opisa marke, vrsta zupčanja, vrsta papira i tiska, ime umjetnika.
Na kraju stoji statistička tabela koja označava:
broj marke
nominalnu vrijednost
ukupnu nakladu
vrijednost marke sa žigom i vrijednost bez žiga
vrijednost ukupne serije, blokova, FDC izdanja, maksimum karti
Pored kataloga koji registriraju sva poštanska izdanja ima i zasebnih koji registriraju samo neka izdanja poput blokova, maksimum karata, tematike, pogreške, žigove, poštanskih cjelina.
Filatelistički leksikoni se tiskaju samo u nekim zemljama i oni daju pregled i objašnjenje za većinu pojmova iz područja filatelije. Filatelistički su leksikoni vrlo korisna literatura jer se, osim tumačenja filatelističkih pojmova, iz leksikona može naučiti mnogo o povijesti filatelije.
Filatelistički časopisi prate novitete u području filatelije te daju filatelistima informacije o pogreškama na markama, krivotvorinama marka, aukcijama poštanskih marka, izložbama, graverima, konvencijama odnosno međunarodnim susretima filatelista.
Svjetski poštanski savez već dugi niz godina izdaje časopis „Popularna filatelija“ dok je u Njemačkoj najpopularniji „Michel Rundschau“ , u Francuskoj „L Echo de la Timbrologie“ , a u Hrvatskoj se tiska časopis „Filatelija“ koji prati trendove u našoj i svjetskoj filateliji.
Filatelistički bilteni tiskani su od strane pojedinih filatelističkih društava, saveza filatelija, organizatora filatelističkih izložbi sa ciljem popularizacije filatelije.
Filatelistički priručnici sadrže studije iz predfilatelije, studije o klasičnim poštanskim markama, studije o žigovima. U novije vrijeme sve je više filatelističkih knjiga koje opisuju tematsku filateliju, tako su do sada poznati priručnici za :
Olimpijsku filateliju
Astronautiku
Floru i faunu
Medicinu i crveni križ
Balonsku poštu
Glazbu na poštanskim markama